Naujienos

Moderno stilius VII dalis

Madingas, ekstravagantiškas ir funkcionalus interjero stilius.
Šio stiliaus kokybė pasireiškia aiškiomis linijomis ir apdailos medžiagų išskirtinumu. Tai metalas, lakuoti baldų paviršiai, egzotiškos medienos dekoras. Naudojami tik reikalingiausi interjero dizaino elementai, gerai pasveriant jų įtaką erdvės estetikai.

Modernas (pranc. moderne – šiuolaikinis) XIX a.pabaigos ir XX a. pradžios architektūros ir dailės stilius. Akcentuojama dinamika, stilizuotas dekoratyvumas, asimetrinė kompozicija.

A. Gaudi architektūra. 1906 m.

Stiliaus pradžia

Ši meno kryptis populiariausia buvo baigiantis XIX a. ir XX a. pradžioje, jai būdingas tiesių linijų ir kampų atsisakymas, akcentuojant lenktas natūralias gamtos linijas. Moderno laikotarpiu daug dėmesio skirta naujų technologijų, ypač architektūroje, naudojimas.

Įtaka architektūrai

Moderno architektūroje taip pat atsisakyta stačių kampų ir griežtų linijų, naudota daug metalo ir stiklo, taikytos naujausios to meto technologijas. Moderno stiliaus pastatai išsiskiria įvairių formų ir dydžių langais, puošniomis durimis. Jų dekoravime vyrauja gamtos motyvai, geometriniai ornamentai.

Moderno achitektai siekė sukurti ne tik estetiškai patrauklius statinius, bet daug dėmesio skyrė ir funkcionalumui, taip pat – ir interjerui, siekta šių elementų vientisumo. Visi pastato konstrukciniai elementai buvo meniškai apipavidalinami.

 

Vienas pirmųjų moderno atstovų architektūroje buvo belgas V. Horta (1861 m. – 1947 m.). Savo projektuose jis aktyviai naudojo naujas medžiagas, ypač stiklą ir metalą. Pagrindinėms pastatų konstrukcijoms, pagamintoms iš geležies, architektas suteikdavo neįprastas formas, primenančias nerealius, fantastinius augalus. Viskas kurta vieningu stiliumi - laiptų turėklai, šviestuvai, kabantys palubėse, netgi durų rankenos.

Lietuviškas modernas -Vaikų ir moksleivių laisvalaikio rūmai Kaune Žaliakalnyje.

Moderno stilius turėjo labai daug įtakos ir individualių gyvenamųjų namų, vilų, verslo ir netgi pramonės pastatų statybai. Bene didžiausia naujovė moderno architektūroje buvo eklektiškų bei klasikinių fasado puošybos elementų atsisakymas. Todėl moderno archtektūroje negalima išskirti pastatų konstrukcijų ir pastatų dekoravimo. Moderno puošnumo pagrindas – estetiškos formos, kartais priverčiančios pamiršti apie jų tikrąją paskirtį.

Labai didelę reikšmę namo struktūroje turėjo ir vidinių erdvių sukūrimas, pasireiškęs plastiškomis formomis. Moderno pastatų fasadai pasižymi dinamiškos ir aptakiomis formomis, kartais labai panašiomis į gamtos reiškinius.

Kai kurie moderno architektai pirmenybę vis tik teikė funkcionalumui, siekdami išryškinti pastatų konstrukcinius ypatumus, pabrėžti masės ir apimties santykį

Kelis dešimtmečius vyravusį moderno stilių pakeitė postmodernizmas, kuriam charakteringas grįžimas prie tradicinių, istoriškai susiklosčiusių stilių. Taip pat pradėti prisiminti ir kiti stiliai bei jų samplaikos, sustiprėjo iracionalus požiūris į architektūrą, pasireiškęs, pavyzdžiui, ir gana emocionaliomis išraiškomis. Tai ir ekspresyvios formų deformacijos, meninis pastatų konstrukcijų stilizavimas.

Modernaus stiliaus interjeras gali būti labai įvairus ir skirtingas. Pasak moderno kūrėjų, kiekvienas būstas turi išsiskirti savo nuosavu charakteriu.

Šiam stiliui nėra apibrėžtų jokių griežtų dekoravimo taisyklių. Jas diktuoja dizainerio individualumas – tai esminė moderno menininkų pozicija. Suderinus spalvų tonus, linijas, baldus ir aksesuarus, moderno stiliaus interjerai pasižymi puikia harmonija ir vientisumu.

Medžiagos

Pagrindinės dekoro medžiagos – natūralus medis, stiklas, metalas, akmuo. Populiarus yra plonas porcelianas, audiniai su gėlių raštais, keramika, vitražai. Moderniame interjere dažnai naudojamos kaltinės metalo detalės.

Spalvos

Moderno spalvos neryškios, pastelinės: pilkai melsva, blyškiai purpurinė, perlo, šviesiai žalia, žydra, rausva. Tokiame blyškiame fone spalvingi vitražai ar egzotiniai suvenyrai atrodo ypač ryškūs ir išraiškingi. Viena siena ar sienos dalis gali būti ryškios spalvos, priderinta prie baldų, kilimo.

Dekoro elementai

Pagrindinis dekoro elementas – augalų motyvų ornamentai. Jokiu būdu tai – ne puokštės ar daugybė gėlių, o, pavyzdžiui, ryškus vienas gėlės žiedas ar kelių augalų persipynimas. Populiariausi augalai: lelijos, orchidėjos, narcizai. Modernas mėgsta paukščius ir vabzdžius, jūros žvaigždes ir jūros augalus. Populiaru didelės nuotraukos, ypač nespalvotos.

Kaip dekoro elementai, dažnai naudojami vitražai, keramika, mozaika, freskos, skulptūra. Viskas atlikta profesionalių menininkų.

Baldai

Baldų linijos – minkštos ir dažnai netaisyklingos geometrinės formos. Nepaisant keistų linkių, moderno stiliaus baldai yra patogūs. Kietieji baldai derinami su ryškia apdaila, vitražais ar matiniu stiklu. Daugybė atvirų lentynų – jos reikalingos knygoms, smulkiems daiktams ar meno kūriniams.

Vieniems gražu viena spalva ar apdaila, kitiems – kita. Tai ir turi būti – juk modernus stilius yra šeimininko individualumo „tapatybės kortelė“.

Paruošė medžio centro administracija.