Naujienos

Kodėl verta kloti plyteles? (2 dalis)

Dizaino įvairovė
Yra siūloma didžiulė tonų ir vaizdų įvairovė - nuo apibrūžintų paviršių imitacijų, kuriuo suteikia senumo įvaizdį iki realių meninių darbų reprodukcijos ir avangardo. Pagal išvaizdą apdailos plytelės sąlygiškai dalinamos į dvi dideles grupes – klasikines ir modernias kolekcijas. Klasikinių plytelių visada galime nusipirkti, jos naudojamos gana plačiai. Visų gamintojų siūlomi šių plytelių pavyzdžiai yra labai arba panašūs – du fonai, kurie papildomi piešiniais.

Dominuoja skirtingų medžiagų imitacijos: nuo medžio iki kartono. Be to, gamintojai siūlo ir plyteles nelygiais kraštais. Tai ne defektas, o galimybė sukurti meniškai „netvarkingą” siūlę ir tokiu būdu sudaryti įspūdį, kad plytelė yra „gerbiamo amžiaus”. Klasikinių kolekcijų dizainas dažnai kuriamas naudojant liaudies meno ornamentų motyvus. Anglai dizaine nestokoja sodrių tonų ir elegancijos, itališkų kolekcijų spalvinė tonų gama rami ir švelni, ispanams charakteringos ryškių spalvų plytelės.
Modernių kolekcijų fantazijos ribos yra tokios plačios, kad jų neįmanoma įsprausti į jokius rėmus. Paskutiniu metu populiarus etninis stilius, plačiai naudojami rytietiški motyvai. Šiuos elementus naudoja beveiki visi gamintojai. Pasitaiko ryškių fonų, žiedų ornamentų, ažūrinių raštų; spalvų gama – pilkai rusva, smėlinė, pilkai melsva ar žalsva, tonai, kurie derinasi su tamsiai rudais, pilkai melsvais ar žaliais akcentais.
Orrnamentai ištempti horizontaliomis juostomis. Paskutiniu metu populiarios stačiakampio formos plytelės. Afrikiečių tematiką atstovauja dekoratyviniai elementai su toteminių kaukių motyvais ir tradiciniais ornamentais – paprastos geometrinės formos ir išraiškingi žiedų kontrastai. Ypatingą efektą sukuria gyvūnų odos faktūros vaizdavimo mozaika. Savo pozicijų neužleidžia ir geometrinės formos, dominuoja kvadratai, trikampiai, rečiau pasitaiko apskritimai.
Aktualios ir variacijos meno tema. Ant plytelių kopijuojami pažįstamų menininkų darbai ir sudėtingų tekstūrų raštai. Naivizmo tendencija (vaikų piešimą primenantys piešiniai) – ryškiomis spalvomis piešinį ant plytelės paviršiaus tarsi nupiešė ir nuspalvino vaiko ranka. Linksmi animacinių filmukų herojai, kurie pakelia nuotaiką. Popart kolekcijos patinka tiems, kuriems artimas 60 – 70 metų stilius – taškeliai, gėlytės, širdutės. Metalas ir mozaika vis plačiau naudojami kaip fonas ar dekoras. Tonų gamos idėjos tarsi perimtos iš gamtos. Pasitaiko plytelių ir su gamtos siužetais. Augalų ornamentuose dominuoja labai tikslūs ir smulkūs piešiniai.

Populiari yra ir jūros tematika, kur vaizduojamos kompozicijos su žuvimis ir kriauklėmis, piešiniai, kuriuose matomi jūros augalai, laivai ir bangos. Dar yra daugybė plytelių, kurios netelpa nė į vieną kategoriją – plytelės chameleonai su vos pastebimu spalvų tonų pasikeitimu, pasikeitus apšvietimui arba baltu glazūruotu paviršiumi su matinės stuktūros fragmentais, matiniai paviršiai su glincuotais siūleliais ar žvaigždutėmis, plytelės, kurios primena realius stiklo ar fosilijų antspaudus. Kartais plytelių paviršiui naudojamas metalo dekoratyvinis efektas. Metaliniu tonu padengiamas plytelės paviršius arba atskiros tiesios ar lenktos juosteles. Tokios plytelės paprastai skirtos išoriniams darbams balkonuose, terasose, laiptuose, bet galima jas naudoti ir viduje.

Plytelių funkcinė reikšmė paskirtis
- plytelių ornamentika yra labai įvairi, todėl kiekvienas gali atrasti tai, kas atitiks jo individualius poreikius ir skonį;
- plytelės yra patvari apdailos medžiaga; galima rasti plytelių su labai dideliu ar mažesniu atsparumu įbrėžimams; daugiau ar mažiau atsparias vandeniui ir t.t.;
- grindų plyteles galima kloti ant apšildomų grindų, jos labai gerai praleidžia šilumą;
- tai labai lengvai valomas paviršius.

Klojimas
Plyteles, kaip bet kurią apdailos medžiagą, patariama kloti ant lygaus paviršiaus. Jeigu plytelės klijuojamos ant grindų, didesnį dėmesį reikia skirti paviršiaus išlyginimui ir klijų pasirinkimui. Betonas yra kietas ir ant jo plytelės klijuojamos klijais, kurie skirti kietoms grindims. Medis ir MDF plokštės yra gana elastingos medžiagos, kurios truputį įlinksta nuo spaudimo, todėl tokiu atveju reikia naudoti specialų elastingą klijų, nes priešingu atveju plytelės atsiklijuos arba sulūš.

Kiek kainuoja plytelės?
Specializuotose ir statybinių medžiagų parduotuvėse plytelių galima nupirkti nuo 9 litų už kvadratinį metrą. Kokybiškos akmens masės ir raudonojo molio plytelės kainuoja nuo 40 litų, balto molio plytelės – nuo 150 litų už kvadratinį metrą. Ekskliuzyvių kolekcijų plytelės gali kainuoti nuo 120 litų už kvadratinį metrą ar net daugiau.

Plytelių priežiūra
Plytelės lengvai valomos – jas galima nuplauti naudojant įvairias valymo priemones. Ir ant šviesių akmens masės plytelių išpilus kavą ar vyną, dėmių nelieka, nes labai lengvai nuplaunamos. Poliruotomis plytelėmis nereikėtų kloti paviršių tose patalpose, į kurias iš lauko patenka daug nešvarumų– poliruotė greitai nusitrina.

Reikia žinoti
- Jeigu planuojama plytelėmis kloti koridorius, įėjimus į hales, laiptines, nereikėtų naudoti keramikinių plytelių, kurių paviršių galima greitai sugadinti iš lauko atnešant smėlį ar kitus nešvarumus. Šiose patalpose geriau naudoti akmens masės plyteles.
- Plytelių pardavėjai dažnai klaidingai pataria virtuvėse naudoti keramikines plyteles. Virtuvėms labiau tinka akmens masės plytelės arba kitokia grindų danga.
- Plytelės skirstomos į tris kategorijas – 1 , 2 , 3. Antros ir trečios kategorijos plytelės yra pigesnės, nes jos su nedideliais techniškai arba vizualiai matomais defektai – spalvinės gamos skirtumais ir išmatavimų netikslumais. Pasirenkant žemesnės kategorijos plyteles, reikia būti pasiruošus tam, kad didesniuose plotuose gali būti pastebimi spalvinės gamos skirtumai ir daugiau reikės mokėti meistrui už klojimą.
- Klaidinga nuomonė, kad galima plytelėmis iškloti paviršių be matomų siūlių – tai techniškai neįmanoma.